Volontiranje kao neplaćena aktivnost kojom pojedinci doprinose dobrobiti svoje zajednice ili cijelog društva se javlja u raznim oblicima, od tradicionalnih običaja uzajamne samopomoći do organizovanog djelovanja zajednice u kriznim periodima, kao i do pokušaja pomoći u sprječavanju i zaustavljanju sukoba i suzbijanja siromaštva.
Kako počiva na ideji da globalno ne završava nego tek počinje sa lokalnim – ono zavrjeđuje i posebnu pažnju društva.
Zato smo danas s mladima Bosanskog Petrovca u vrlo opuštajućoj i interaktivnoj atmosferi razmijenili mišljenja i učili mlade tom procesu ukazujući na značaj za razvoj kako njih samih tako i njihove lokalne zajednice.
A da bi bili uspješni i prepoznatljivi, neophodno im je znati prepoznati lidera u svojoj sredini, pokretača promjena i osobu koja osnažuje i motivira druge da traže nove putove rješavanja te preuzima odgovornost i rizik.
Potaknuli smo ih da se ne plaše učiti, mijenjati i otvoriti prema novim vještinama, napraviti iskorak slijedeći svoje lično hrabro putovanje.
Teme su dio projektnih aktivnosti projekta “Inkluzijom do napretka” koji realiziramo u suradnji s Secours populaire Seine-et-Marne.










